گروه وکلای آستا وکیل

تخلیه ملک مسکونی یکی از دعاوی ملکی است که با توجه به حجم بالای قراردادهای اجاره در کشور ما و به دلیل افزایش روز افزون اجاره بها و ودیعه مسکونی همواره در محاکم قضایی مطرح هستند. در این نوشتار به نحوه طرح دادخواست تخلیه، قوانین موجود در روابط موجر و مستاجر و … اشاره شده است.

قانون روابط موجر و مستاجر

بررسی قوانین موجر نشان می‌دهد که سه دسته قوانین در قراردادهای اجاره حکم‌فرماست:قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۶۲قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶

قوانین فوق شامل املاک مسکونی و اماکن تجاری می‌باشد. به عنوان مثال، برای قراردادهای اجاره املاک تجاری بین سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۷۶، منافع ملک (اعیان) به نفع مستاجر صلح می‌گردد که همان سرقفلی ملک است.

نکات حقوقی

در صورتی که قرارداد اجاره شروط قید شده در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶ را نداشته باشد؛ یعنی در دو نسخه تنظیم نشده باشد و یا دو شاهد آن را امضا نکرده باشند، دادخواست تخلیه ملک مسکونی به جای شورای حل اختلاف به دادگاه ارجاع می‌گردد. بنابراین قبل از هر اقدامی برای جلوگیری از رد دعوی با وکیل ملک مشورت نمایید.

دعوی تخلیه ملک مسکونی به تنهایی دعوای غیر مالی است. اما چنانچه مطالبه اجور معوقه و یا مطالبه سایر خسارات به آن اضافه شود، در زمره دعاوی مالی قرار گرفته و بسته به ارجاع به شورای حل اختلاف و یا دادگاه باید هزینه دادرسی مربوطه پرداخت گردد.

دعوی تخلیه ملک مسکونی

تخلیه ملک مسکونی در واقع حقی است که قانون به مالک می‌دهد که در صورت اتمام قرارداد اجاره و یا تخلف مستاجر از شروط مندرج در قرارداد بتواند از مرجع صالح، تخلیه ملک خود را بخواهد. برای طرح دادخواست ملک مسکونی مالک عین یا وکیل قانونی وی و یا مالک منافع آن می‌تواند اقدام نماید. مراحل قانونی اقدام به تخلیه ملک مسکونی عبارتند از:

  • حضور در دفتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست ملک مسکونی؛ مدارک لازم برای ثبت این دادخواست، اصل شناسنامه و کارت ملی، و اصل قرارداد اجاره است. چنانچه خواهان علاوه بر حکم تخلیه خواهان خساراتی از جمله اجور معوقه، اجرت المثل ایام تصرف و یا خسارات وارد شده بر ملک باشد، باید در دادخواست خود اعلام نماید.
  • پس از ثبت، چنانچه قرارداد اجاره بعد از سال ۱۳۷۶ تنظیم شده باشد، به شورای حل اختلاف محل قرارگیری ملک ارجاع و تعیین شعبه می‌گردد.
  • با تشکیل جلسه، خواهان باید مدارک خود از جمله اصل قرارداد اجاره را با خود به همراه داشته باشد و با تقدیم لایحه و سپردن مبلغ ودیعه به حساب معرفی شده از سوی خواهان دستور و یا حکم تخلیه شود.
  • شورای حل اختلاف با بررسی مدارک، حکم تخلیه را صادر می‌نماید و برای اجرا به محکوم ابلاغ می‌شود.

گروه وکلای آستا وکیل

دعوی تخلیه ملک مسکونی به دلیل مشکلاتی که در روابط بین موجر و مستاجر به وجود می‌آید، معمولا دشوار و از حوصله و وقت مردم خارج است. در این شرایط استفاده از وکیل ملکی می‌تواند موجب:

  • کاهش دغدغه و نگرانی ناشی از طرح دادخواست

  • افزایش احتمال پیروزی و افزایش میزان خسارات دریافتی

  • و کاهش زمان رسیدگی به پرونده گردد.

گروه وکلای آستا وکیل(موسسه ی حقوقی وکالتی عدل گستران زندگی) با قبول بیش از ۳۰۰ پرونده ملکی در ۵ سال گذشته و آمار بالای ۹۳ درصد پیروزی در این پرونده ها، آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی، تنظیم دادخواست و قبول وکالت می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *